Monday, 27 June 2011

RANCANGAN MENGAJAR MODUL ATAS TALIAN

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN
(KPD3016) 

JUTAAN TERIMA KASIH

i) Dr. Leong Lai Mei
ii) Dr. Azidah Abu Ziden

BAHASA MELAYU

TAHUN 5 GIGIH

Mata pelajaran    :   Bahasa Melayu
Tahun                    :   5 Gigih
Bilangan Murid   :   32 orang
Tema                     :   Kebudayaan
Tajuk                    :   Perayaan di Malaysia
Tarikh                  :   12 Mei 2011
Masa                    :   60 minit
Objektif  :   Pada akhir pelajaran murid dapat:

i.  Murid dapat menyatakan tentang  pengalaman mereka menyambut
  perayaan secara lisan.
         ii.  Membaca dan menyatakan 5 isi   penting secara lisan mengenai   perayaan di Malaysia.
        iii.  Murid dapat menulis karangan   pendek mengenai pengalaman   mereka menyambut perayaan   masing-masing dengan menggunakan   ayat majmuk yang betul.

Hasil Pembelajaran:
1.1.  Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan   kehidupan seharian dengan menggunakan   kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi   dan nada yang sesuai.
Aras 1 (i)  Berbual tentang sesuatu perkara   yang dialami dengan didengar   dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1           Membaca kuat perkataan dan ayat dengan             sebutan dan intonansi  yang betul dan             memahami petikan yang dibaca.
 
Aras 2 (i)      Membaca pelbagai jenis ayat dengan       memberikan penekanan pada intonansi       berdasarkan tanda baca.
8.2                 Membina dan menulis ayat tunggal dan       ayat majmuk dalam  seseuatu
                      penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 3 (i)     Menyediakan perenggan dengan     menggunakan ayat tunggal dan ayat
              majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.
Kemahiran Bahasa   :   Kemahiran bertutur, menulis dan       mendengar.
Sistem Bahasa   :   Sistem ejaan, ayat tunggal dan        ayat majmuk, sebutan dan intonasi
Ilmu  : Bahasa Melayu, Kebudayaan
Nilai   :  Kesenian, menghayati,                  menghormati dan menghargai   
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir     :   Membuat perbezaan, membuat       inferens.
Kemahiran Belajar      :   Menerima maklumat,       memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai   :   Kinestetik, intrapersonal,       interpersonal, naturalis dan emosi
Pengetahuan Sedia Ada :    Murid dapat menceritakan            pengetahuan dan pengalaman            mereka mengenai perayaan            yang terdapat di Malaysia            dengan cara berdialog dan            membina ayat dengan            menggunakan ayat mudah.
Penyerapan isi                  : Kajian Tempatan : masyarakat            majmuk
Bahan Bantu Mengajar   :  Kad gambar, petikan, pita           rakaman buku latihan , lembaran                   kerja dan alat tulis.

Langkah /
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan/Impak
Set Induksi
5 minit
-Guru menampalkan kad gambar di papan hitam yang berkaitan dengan jenis-jenis
perayaan yang terdapat di Malaysia.
sambil bersoal jawab dengan murid.
i)Murid diminta untuk melihat kad gambar dan menghayatinya.
ii)Murid diminta untuk membezakan jenis perayaan mengikut kaum dan
menceritakan pengalaman mereka.
iii)Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran yang akan dipelajari pada hari itu.
KB;
 inferens,
membuat
perbandingan
Kad gambar :
Gambar perayaan
Langkah 1
15 m
Langkah 2 15 minit
-Guru membentuk kumpulan perbincangan
di kalangan murid dan diminta  membentangkan
hasil kerja mereka.
-Guru mengawasi dan membimbing murid mengikut kumpulan.
-Guru memberi peneguhan kepada murid yang memberi jawapan yang betul
.Guru memberi peneguhan kepada murid yang memberi jawapan yang betul
v)Guru menanyakan soalan yang
berkaitan dengan isi pembentangan dan  meminta percambahan pendapat mereka.
vi)Guru berbincang dan membuat kesimpulan hasil pembentangan murid.
 
i)Murid dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.                                      
ii)Murid diminta untuk berada dalam
kumpulan dan membuat perbincangan.
iii)Murid dikehendaki membentangkan
perbezaan antara perayaan yang
terdapat di Malaysia dan bandingkan
dengan pengetahuan dan pengalaman
mereka.
iv)Guru meminta kumpulan
membentangkan hasil perbincangan
mereka dan mereka akan mendapat ganjaran.
  
KB : Penyerapan isi Kajian Tempatan
BCB: Memproses dan melaporkan maklumat
Nilai : Kerjasama,
 Tolak ansur
init
-Guru memberi
teks cerita yang
bertajuk
Perayaan Di
Malaysia.
Soal jawab:
Secara lisan
i)Murid dikehendaki membaca petikan
secara senyap.
ii)Murid diminta membaca petikan itu
secara individu dengan kuat dan
mengikut intonansi serta gaya yang
betul.
iii)Murid-murid yang lain dikehendaki
mendengar dan meneliti teks sambil
memahami petikan tersebut.
iv) Guru menanyakan soalan
kepada murid berkaitan dengan petikan
tersebut.
BBB:
Petikan
Nilai:
jujur,
 

No comments:

Post a Comment